You are here:  / Biznes i Ekonomia / Czy warto w tej chwili decydować się na konto oszczędnościowe?

Czy warto w tej chwili decydować się na konto oszczędnościowe?

post by related

related post

Konta oszczędnościowe to produkty, które pojawiły się w polskie bankowości stosunkowo niedawno. Ich stworzenie było niejako odpowiedzią na potrzeby klientów. Każdy z nich chce bowiem lokować pieniądze na oprocentowanym koncie filmiki erotyczne.

Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu nawet konta osobiste były do tego odpowiednie. Oprocentowanie środków było niewielkie ale zauważalne i każdy, kto posiadał na koncie choć trochę pieniędzy, mógł zauważyć, że odsetki naliczone od tej kwoty są raz po raz dopisywane do stanu konta.

Niestety – niska inflacja, zmiany w sposobach rozliczania kont i trend powodujący spadek oprocentowania zwykłych kont spowodowały, że klasyczne konta bankowe mają znikome lub żadne oprocentowanie. Posiadanie pieniędzy na koncie jest udogodnieniem jednak zysków w takiej sytuacji nie ma żadnych.

Odpowiedzią na oczekiwania klientów były różne produkty bankowe, które umożliwiały zarabianie dzięki oprocentowaniu środków. Gro z tych produktów ma jednak jedną wadę – środki trzeba na określony okres niejako zamrozić – nie można z nich korzystać. Taka sytuacja pojawia się w przypadku większości lokat bankowych. Nie każdemu to odpowiadało, dlatego powstały konta oszczędnościowe. Produkty bankowe, charakteryzujące się innymi warunkami.

Przy koncie oszczędnościowym można oszczędzać, zarabiać na oprocentowaniu i jednocześnie korzystać ze swoich pieniędzy na co dzień.
Czy warto decydować się na takie konto?

Decyzja o założeniu konta oszczędnościowego zdaje się być oczywista – w końcu warto je posiadać. konta oszczędnościoweNajczęściej tak właśnie jest, nie należy jednak zapominać o jednym – tak jak wiele produktów bankowych tak i konto oszczędnościowe może kosztować. Comiesięczne opłaty za prowadzenie konta oczywiście nigdy nie będą bardzo wysokie, ale mogą być na tyle duże, że sens zarabiania na oprocentowaniu może przestać istnieć. Wystarczy podać przykład – zyski z oprocentowania są niższe niż opłata za prowadzenie kota. Warto o tym pamiętać i decydować się na konto oszczędnościowe mając pewność, że zyski z oprocentowania będą zauważalne – to oczywiście może być realne, ale tylko pod jednym warunkiem – posiadania określonej kwoty na koncie. Jak wiadomo – im większa kwota, tym więcej zysku z oprocentowania.

Warto więc wiedzieć, że istnieją takie produkty bankowe, jednak decyzja o tym by je posiadać powinna być poprzedzona analizami opłacalności. Jeśli zyski będą mniejsze od kosztów, nie warto się na takie coś decydować. W innej sytuacji warto rozważyć sens posiadania takiego konta – może być to opłacalne.