niedziela, 22/5/2022 | 11:34 CEST
You are here:  / Biznes i Ekonomia / Unijny program wspierający rozwój firm na rynku międzynarodowym

Unijny program wspierający rozwój firm na rynku międzynarodowym

post by related

related post

Paszport do eksportu jest programem wspierającym rozwój firm, które chcą zaistnieć na rynku międzynarodowym. O uzyskanie dotacji, nawet do 200 000 zł, mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, które mają oddziały na terenie RP, lub osoby fizyczne zamieszkujące Polskę. W ubieganiu się o dotację, najważniejsze jest plan rozwoju, który musi być dokładnie przygotowany i wdrożony w ciągu 24 miesięcy.

Paszport do eksportu jest działaniem należącym do Programu Innowacyjna Gospodarka, ma on na celu wzmocnić znaczenie polskiej gospodarki zagranicą dzięki promocji polskich produktów oraz usług. Dzięki takim działaniom jak misje gospodarcze, udział w targach i wystawach, polscy przedsiębiorcy mogą nawiązać wiele kontaktów z potencjalnymi partnerami spoza kraju. Paszport do eksportu jest przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność gospodarczą z wyłączeniem łowiectwa, rybołówstwa, leśnictwa, rolnictwa i górnictwa.

Paszport do eksportu, pozwala uzyskać dofinansowanie na dwa projekty, gdzie pierwszy to przygotowanie planu rozwoju eksportu, a drugi to realizacja.

W pierwszym projekcie można dostać pieniądze na zakup usług doradczych, dotyczący przygotowania planu rozwoju eksportu, taki plan musi być przygotowany w przeciągu pół roku.

Podczas drugiego etapu przedsiębiorca przekazuje dofinansowanie na wdrożenie działań, które posiada plan rozwoju eksportu. Do tych działań zalicza się: udział w targach i wystawach zagranicą, udział w misjach gospodarczych, pozyskiwanie kontrahentów zagranicą, pozyskanie wszystkich wymaganych dokumentów, które uprawniają wprowadzenie produktów na rynek zagraniczny, doradztwo dotyczące finansowania procesów eksportowych i całej działalności związanej z eksportem, doradztwo dotyczące promocji danej firmy poza granicami kraju. Działania w drugim projekcie nie mogą być realizowane dłużej niż przez 2 lata.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w Regionalnych Instytucjach Finansujących, harmonogramy dostępne są na stronach PARP.