niedziela, 22/5/2022 | 9:55 CEST
You are here:  / Biznes i Ekonomia / Pożyczka pozabankowa na raty

Pożyczka pozabankowa na raty

post by related

related post

Pożyczka pozabankowa

Pożyczka pozabankowa to nic innego jak zwykła pożyczka, której udziela podmiot nie będący bankiem, na przykład osoba fizyczna czy prawna, a także instytucja finansowa. Warunkiem jednak jest fakt, że pieniądze nie należą do osób trzecich. Tego typu pożyczka nie jest regulowana Prawem Bankowym, ale kodeksem cywilnym oraz ustawą o kredycie konsumenckim.
Charakterystyczną cechą pożyczek pozabankowych jest to, że są one zdecydowanie droższe od kredytów bankowych, jednak to nie odbiera im popularności. Konsumenci decydują się na tego rodzaju zadłużenie, głównie ze względu na małą ilość formalności, szybką decyzję i prawie natychmiastową wypłatą pieniędzy. Są to cechy, które przemawiają na korzyść pożyczek pozabankowych i w ten sposób rekompensują wyższe odsetki, które ponosimy. Przy niskich kwotach nie są one zbytnio odczuwalne.
Usługi te dedykowane są przede wszystkim osobom potrzebującym w bardzo krótkim terminie niewielkiej sumy pieniędzy, które zwykle mieści się w granicach tysiąca złotych. Jednak spłata tych pieniędzy również musi nastąpić w niedługim czasie, co oznacza okres kilku tygodni lub miesięcy. A co za tym idzie pożyczka pozabankowa na raty również jest udzielana. Wtedy co miesiąc wpłacamy określoną ilość pieniędzy na wskazane przez pożyczkodawcę konto. Przy takiej ilości gotówki nie jest wymagana forma pisemna, a także instytucje te nie sprawdzają wnikliwie sytuacji materialnej wnioskodawcy, co powoduje wcześniej wspomnianą ograniczoną ilość procedur. Ułatwieniem dla konsumentów pobierających tego typu pożyczki jest też fakt, że bank nie udzieli nam kredytu na tak niewielką kwotę. Jednak podmioty, które udzielają w ten sposób zapożyczeń narażone są na dużo większe ryzyko, gdyż nie stosują praktycznie żadnych poręczeń.